Jak pěstovat bylinky
Bazalka
Patří mezi jednoleté byliny. Je vhodná jako rostlina do truhlíku, hodí se i pro pěstování na záhoně, a to na slunném místě.
Podporuje zažívání, působí protizánětlivě. Mladé lístky lze použít přímo do salátů, pod maso atd. Bazalku můžeme také mrazit nebo z ní připravit chutné pesto (nejvhodnější bazalka citrónová). Pěstování bazalky je velmi jednoduché. Doporučujeme bazalku předpěstovat v květináčích.
Cena od 39 Kč
Levandule
Vytrvalý stálezelený a rozvětvený keřík, který nesnáší stín. Pro vydatné kvetení zastřihujeme jednu třetinu na jaře před květem. Má ráda vápenitou propustnou půdu. Trsy s květy sklízíme v červnu a červenci. Usušené květy ve skříních odhání moly. Také je součásti provensálského koření. Sušení levandule je jednoduché, usušená se následně používá jako dekorace.
Cena od 48 Kč
Máta
Máta patří mezi medonosné byliny. Pěstuje se především kvůli nati. Tu sbíráme před rozkvetením rostliny. Z máty se připravují čaje nebo osvěžující a chutné alkoholická i nealkoholická mojito. Rostlina je vhodná i do truhlíků. Působí protikřečově a uklidňuje. Čaj pomáhá při nevolnosti a jiných žaludečních a střevních potížích. Inhalace máty uvolňuje ucpaný nos. V dnešní době je v nabídce mnoho druhů máty např. pomerančová, citrónová, čokoládová, jablečná, jahodová a další
Cena od 59 Kč
Oregano
Trvalka, vhodná na skalky, suché zídky nebo do volných trvalkových výsadeb. Pochází z Afriky a je důležitou součástí středomořské kuchyně. Tvoří vzpřímené ale taky poléhavé keříky. Dobře snáší písčitohlinitou, alkalickou půdu. Potřebuje slunné a chráněné stanoviště, Je taky ideální bylinkou do stínu. Mladé lístky a špičky výhonů se mohou otrhávat podle potřeby průběžně po celé léto. K sušení sklízíme kvetoucí nať, kdy rostlina obsahuje nejvíce silice s velmi příjemnou vůní. Nať se seřízne v délce 15–20 cm a také je možné ji sušit ve slabší vrstvě nebo zavěšenou ve stínu na vzdušném místě. Má specifickou chuť s mírně peprným aroma. Sušenou nať používáme v kuchyni i v léčitelství.
Cena od 39 Kč
Šalvěj
Šalvěj lékařská je vytrvalý polokeř. Použití najde při různých neduzích, někdy se používá i jako koření. Na podzim prospěje rostlině hlubší řez. Zcela nenáročná na pěstování. Šalvěj dezinfikuje a používá se při nachlazení nejčastěji ve formě nálevu. Je-li zemina kyselá a hodnota pH nízká, bylinka neroste: Přihnojte vápenatým hnojivem.